Depresse

27. října 2008 v 16:57 | (M@rketk@) |  Deprese
DEPRESE
Deprese je charakterizována především beznadějí (nemocný má pocit, že nic nevychází, že současná situace je zoufalá), bezdůvodnými obavami a úzkostí, pesimistickými výhledy do budoucnosti, pocity méněcennosti a domnělého provinění. Tyto pocity jsou velmi intenzivní a pacienti o nich neustále a opakovaně přemýšlejí. Dalším častým příznakem je neschopnost radovat se ze zážitků a věcí, které pacienty dříve těšily (zájmy, koníčky), nezájem o sebe, svou práci, rodinu a přátele. Často se rovněž vyskytuje nesoustředěnost, nerozhodnost, špatná paměť a zpomalené myšlení.
Velmi časté jsou myšlenky na sebevraždu. Tato náchylnost k sebevraždám u pacientů s depresí vychází z pocitu bezvýchodnosti situace a z beznadějnosti. Deprese patří k nejčastějším příčinám sebevražedného jednání, ať už to jsou sebevraždy nebo pokusy o sebevraždu.
Deprese je ale onemocnění "duše i těla". To znamená, že příznaky deprese nemusí být omezeny pouze na psychický stav a myšlení pacienta, ale často bývají přidruženy i příznaky tělesné.
U pacientů se mohou objevit poruchy spánku - problémy s usínáním, opakované probouzení v noci a velmi často se také vyskytuje brzké probuzení. Spánek je pociťován jako nedostatečný a pacientovi nepřináší žádné osvěžení.
Dalšími příznaky deprese jsou snížení až ztráta zájmu o sexuální život, ztráta energie a únava, nechutenství a váhový úbytek (nebo naopak zvýšená chuť k jídlu) a zpomalení pohybů (nebo naopak pohybový neklid u nemocných s úzkostí).
U depresivních pacientů se také často vyskytují různé bolestivé stavy (bolesti hlavy, zad, bolesti na hrudi), zažívací obtíže, závratě, mohou se vyskytnout pocity dušnosti nebo bušení srdce. Deprese tak může napodobovat různá somatická onemocnění (např. žaludeční vředy, infarkt) a až důkladné lékařské vyšetření ukáže skutečnou příčinu pacientových obtíží.
DEPRESIVNÍ MYŠLENÍ
a) depresivní:
"Nikdo mě nemá rád.", "Nestojím za nic.", "Jsem hloupá." "Proč já mám v životě takovou smůlu?"
"Nikdy nic nedělám dobře.", "Je lepší než já." "Jsem moc špatná matka.", "Ve všem selžu." "Dopadl jsem ze všech nejhůř "
b) úzkostné:
"Co se stane, když se mi to nepodaří?" "A co když to na mně všichni poznají?"

Typické depresivní automatické myšlenky zahrnují:
a) negativní hodnocení sebe:
"Jsem k ničemu." "Nic neprožívám."
"Všechno jsem to zavinil já."
b) negativní hodnocení okolností:
"Nikdo o mě nestojí."
"Dostal jsem strašně moc úkolů." "Život je hrozný "
c) negativní vize do budoucnosti:
"Nic pěkného mě už nečeká." "Nikdy se nevyléčím."
"Budu pořád sama."

Depresivní lidé mají nepřetržitě nepříjemné negativní myšlenky a každá z nich napomáhá udržování deprese. Tyto myšlenky však nejsou založeny na objektivních faktech, ale odrážejí skutečnost zkresleně, zveličeně, katastroficky a jen černě. Tyto negativní myšlenky mohou člověka izolovat od aktivit, které by mu pomohly, aby se cítil lépe. Výsledkem je, že se stále více oddává tvrdé sebekritice, např. že je líný, nezodpovědný, k ničemu, což způsobuje, že se stále cítí hůře.
Na rozdíl od depresivního je nedepresivní myšlení spojeno s pozitivním a sebepřijímajícím tónem. Vede k příjemné vyrovnané náladě a klidu. Obsahuje řadu sebepotvrzení, nadějí do budoucna a důvěry ve svět. Jsou to myšlenky typu: "To se mi povedlo.", "Z toho mám radost.", "Jsem se sebou spokojena.", "Je to moc pěkné.", "Už se těším na..."
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama